Detské psychosomatické problémy
Stres nie je záležitosťou, s ktorou sa stretávajú len dospelí, ale práve naopak, býva aj súčasťou detského života. Zdalo by sa, že v živote malého dieťaťa nie je nič, z čoho by mohlo mať opodstatnený stres, no deti prežívajú realitu v mnohých prípadoch úplne inak ako dospelí a preto mnohé situácie a udalosti v ich detskom svete dokážu nabrať obrovské rozmery a stať sa zdrojom stresu, strachu a úzkostí.
Deti tiež nedokážu stres tak jednoducho spracovať a hlavne, nie vždy rozumejú jeho podstate a tomu, ako ho riešiť. Často sa stáva, že dieťa musí odísť zo školy kvôli bolestiam hlavy, no po príchode domov príznaky vymiznú. Rovnako je to aj s nevoľnosťou či bolesťou brucha pred písomkou alebo počas hodín s prísnejšou učiteľkou. Väčšina týchto prípadov má jedno spoločné – po opustení stresujúcej situácie príznaky záhadne vymiznú a nastúpia až keď dieťa opäť čaká niečo, čo považuje za nepríjemné alebo má z toho strach.
Medzi psychosomatické poruchy u detí patria najmä:
- Nešpecifikované bolesti hlavy
- Vysoký krvný tlak alebo naopak príliš nízky krvný tlak
- nešpecifikované bolesti brucha a častá žalúdočná nevoľnosť, zvracanie
- Poruchy dýchacieho traktu, bronchiálna astma
- Poruchy kože, alergie atopický ekzém
- Znížená imunita
- Závraty
- Chudokrvnosť
- Reumatologické problémy
- Poruchy prijímania potravy, obezita, anorexia, bulímia
- Poruchy vyprázdňovania (zápcha, hnačka)
- Poruchy reči, koktavosť
Dieťa pravdepodobne prejde mnohými vyšetreniami, no nič sa nezistí a problémy naďalej pretrvávajú. V takom prípade sa môže jednať práve o psychosomatickú poruchu, ktorú je vhodné konzultovať s detským psychológom.
Detský psychológ po vyšetrení vášho dieťaťa zväčša odporučí jednoduché relaxačné cvičenia na odstránenie a zvládanie stresu. No najdôležitejšia úloha je na vás – otvorene komunikujte o tom, čo dieťa trápi. Môžu to byť problémy v škole, nedostatočné sebavedomie rovnako ako šikanovanie a problémy so začlenením do kolektívu ostatných detí.
Snažte sa tiež o vytváranie harmonického prostredia v domácnosti. Hádky na každodennom poriadku môžu byť u dieťaťa spúšťačom psychosomatických ochorení a preto je pokojná a láskyplná domácnosť ich prevenciou.
Fotografia: © BigStockPhoto.com