Rodičovstvo verzus informačná doba
Byť rodičom v dnešnej dobe má oproti predchádzajúcim generáciám obrovské výhody, no zároveň narážame aj na prekážky. Určite si spomínate na dobu, kedy bolo bežné, že deti išli von, povedali rodičom kedy sa vrátia a takto to platilo a fungovalo, no dnes máme potrebu dieťa neustále kontrolovať telefonátmi a sms správami s otázkou či je všetko v poriadku a kedy príde domov alebo so žiadosťou o to, aby vám dieťa zavolalo pri príchode do školy, nastúpení do autobusu a iných vami vytvorených „kontrolných“ bodoch.
Je to tak v poriadku alebo sa podľa vás jedná o prílišnú kontrolu dieťaťa? Tu si musí každý rodič odpovedať sám, no v princípe platí, že dohodou s dieťaťom je možné vyriešiť viac ako pokusmi o jeho kontrolu, ktorým dnešná informačná doba nahráva.
Dôležitú úlohu zohráva vek. Je pochopiteľné, že ak vaše dieťa vo veku ôsmich rokov ide zo školy bez vás, máte oň strach a je pre vás oboch dôležité informovať sa o tom, kde sa nachádza. Problémom môže byť takáto kontrola staršieho dieťaťa v puberte, ktoré má zásadne pocit že je samostatné a všetko zvládne a vy ho len zbytočne obťažujete. Je preto potrebné budovať s dieťaťom dôverný vzťah založený na úprimnej komunikácii na oboch stranách, vďaka čomu postupom k vyššiemu veku prirodzene znížite frekvenciu „kontrolných“ hovorov a dáte dieťaťu šancu ukázať, že už je zodpovedné a dokáže dodržať slovo o tom kedy sa vráti domov a s kým sa stretáva, odmenou mu bude práve väčšia voľnosť a sloboda.
Rodičia tiež v dnešnej dobe moderných technológii využívajú aplikácie, pomocou ktorých sledujú gps súradnice a pohyb dieťaťa. Existujú aj také, ktoré rodiča informujú o opustení areálu školy, kontrolujú príspevky a priateľstvá na sociálnych sieťach a je možné sa vďaka nim dostať k súkromným správam a všetkým aktivitám vášho dieťaťa.
Nastupujú tu aj otázky či vôbec a v akom veku dieťaťu povoliť registráciu na sociálnych sieťach. Názory odborníkov sa rozchádzajú a jedná sa o citlivú a zároveň hlboko individuálnu problematiku. Sú to náročné rozhodnutia najmä v prípadoch, kedy vy dieťaťu sociálne siete dovoliť nechcete no zároveň sa tam nachádza aj tlak od rovesníkov, ktorý sú registrovaní a zdieľajú spolu určité informácie, ku ktorým vaše dieťa prístup nemá a môže byť na základe takejto situácie vyčleňované z kolektívu a ľahko získať nálepku „outsidera“.
Je potrebné si tiež uvedomiť, že dieťa môže vďaka zákazom a kontrolovaniu činnosti na internete a sociálnych sieťach nadobudnúť pocit zviazanosti a nulového súkromia a práve preto bude mať tendencie k rizikovému správaniu – zakázané ovocie predsa najlepšie chutí. Vopred stanovené pravidlá a veku prispôsobená úroveň kontrolovania dieťaťa sa tak zdá byť ako rokmi overená, no hlavne fungujúca metóda.
Fotografia: © BigStockPhoto.com