Rodičia a starí rodičia – dve generácie vo výchove
Hovorí sa, že rodičia deti vychovávajú a starí rodičia rozmaznávajú. V mnohých rodinách to však také ideálne zďaleka nie je. Starí rodičia majú vlastné názory na výchovu prameniace z bohatých životných skúseností a v tom najlepšom úmysle sa o nich snažia presvedčiť aj svoje dcéry, synov, zaťov a nevesty. Mladšia generácia však spravidla uprednostňuje modernejšie výchovné postupy a problém je na svete.
Dve generácie sú jednoducho na výchovu jedného dieťaťa priveľa. Mali by si preto jasne ohraničiť svoje role. Je to prosté. Rodičia sa starajú a vychovávajú a starí rodičia sa z vnúčat tešia vo voľnom čase. Sú pre deti akýmsi bonusom. Stará mama je tá, ktorá pečie tie najúžasnejšie koláče a starý otec si vždy nájde čas na hru alebo prechádzku. V zásadných veciach však rešpektujú názor rodičov a pred deťmi ho za žiadnych okolností neznevažujú. Ak sú starí rodičia naozaj presvedčení, že ich deti robia vo výchove hrubé chyby a bez pomoci a dobrej rady sa nezaobídu, porozprávajú sa s nimi pokojne a bez prítomnosti vnúčat. Každý takýto zásah si však dopredu dobre zvážia. Že o takom niečom môžete len snívať? Máte pocit, že tí vaši starí rodičia vám na každom výchovnom kroku hádžu pomyselné polená pod nohy? Práve pre vás máme niekoľko užitočných tipov.
Vysvetlite im svoje výchovné postupy
Ak vaši rodičia alebo svokrovci trávia s vnúčatami veľa času, pravdepodobne sa skôr či neskôr dostanete do situácie, kde sa vaše názory na výchovu rozídu. Priamo vo výchovnej situácii je už spravidla neskoro niečo vysvetľovať. Ak už raz stará mama dala vnukovi cukrík, zbytočne budete robiť prednášku o zdravej výžive, rizikách detskej obezity a vzniku zubného kazu. Užitočné je preto porozprávať sa o zásadných veciach vopred. Súčasne starým rodičom vysvetlite, prečo na svojich výchovných princípoch trváte a poproste ich, aby sa ich v kontakte s vašimi deťmi držali. Za prítomnosti detí ich však neupozorňujte.
Neurážajte sa
Niektorí starí rodičia nedokážu podať dobre mienené rady vhodným spôsobom, hoci dobrý úmysel im uprieť nemožno. Nehnevajte sa za to na nich. Sú to vaši rodičia alebo rodičia vášho partnera, zaslúžia si preto rešpekt a vašu úctu. Pamätajte na to. Prípadnú kritiku alebo nevhodne podané rady si nevzťahujte k sebe. Môžete sa však s nimi o tom v pokoji porozprávať. Povedzte im, ako sa cítite, keď vás kritizujú alebo znevažujú vašu autoritu pred deťmi. Buďte úprimní a bez hnevu hovorte o svojich pocitoch. Reakcia druhej strany vás možno príjemne prekvapí. A ak nie, aspoň odídete bez hnevu a výčitiek svedomie.
Nevyhrážajte sa
„Ak mu budete dávať cukríky, viac ho k vám nepustím.“ Niečo podobné vo vzťahu k vašim rodičom alebo svokrovcom nikdy nevypusťte z úst. Nech už robia akékoľvek výchovné prešľapy, na kontakt so svojimi vnúčatami majú nárok. A ak deti priamo neohrozujú na živote alebo zdravom vývine (zdôrazňujem „priamo“, cukríky sa za takéto ohrozenie nepovažujú), ani vy im ho nemôžete odoprieť. Buďte vďační starým rodičom za to, čo pre vás a vaše deti robia a k vyhrážkam sa za žiadnych okolností neznižujte. V opačnom prípade zasejete zbytočné semienko vzájomných nedorozumení.
Buďte trpezliví
Aj keď máte pocit, že je to úplne nanič a vy si len zbytočne deriete jazyk, nelámte nad svojimi rodičmi palicu. Pamätajte na to, koľkú trpezlivosť museli mať v detstve oni s vami a koľko vecí vám museli donekonečna opakovať, kým ste sa ich naučili. Nech už robia akékoľvek chyby, majú snahu dať vám a vašim deťom to najlepšie zo seba. Vážte si ich, pokým ich máte.
Fotografia: © BigStockPhoto.com