Internet – pomocník alebo nepriateľ?
Internet sa stal naším každodenným spoločníkom a užitočnou pomocou v mnohých situáciách. Svet internetu je však podobne ako oheň dobrým sluhom ale zlým pánom. Rodičom preto pribudla vo výchove ďalšia úloha – naučiť deti používať ho.
Deti na internete
Deti sa vďaka internetu už v predškolskom veku môžu zahrať mnoho edukačných hier alebo si pozrieť online rozprávky. Staršie deti sa naučia vyhľadať potrebné informácie. V správnej miere má internet na deti dobrý vplyv. Pomáha im rozširovať slovnú zásobu, logické alebo strategické myslenie a získať potrebné informácie do školy. Mnohé školy tiež komunikujú s deťmi prostredníctvom webu. Nájdu si tam napríklad zoznam domácich úloh či iné informácie týkajúce sa diania na škole. Pre väčšinu mamičiek sa však od prvého stretnutia detí s elektronikou začína dlhá séria rozhovorov, vysvetľovania a obmedzení. Pretože internet nemusí byť len užitočný.
Nebezpečenstvá internetu
Pridlhé hranie nielen online hier a priveľa času pri počítači, tablete či na mobile vedie u detí k rôznym problémom. Okrem zdravotných problémov z nedostatku pohybu sú to najmä poruchy pozornosti, vnímania, reči a spánku. Deti sa tiež stávajú agresívnymi, nevedia prejaviť náklonnosť a strácajú kontakt s priateľmi. Môžete u nich pozorovať aj problémy s komunikáciou. A to stále nie je všetko. Na internete sa deti niekedy stávajú obeťami podvodov alebo kyberšikany. Môže sa stať, že navštívia erotické stránky alebo sa zapoja do podvodných súťaží.
Čo urobiť pre ich ochranu?
Ak chcete deti ochrániť pred negatívnym vplyvom internetu, potrebujete byť v prvom rade dôsledná. Pomôže aj:
- Rodičovská kontrola času a aktivity na internete. Na zariadenia s prístupom na internet sa dajú nainštalovať aplikácie pre rodičovskú kontrolu.
- Rozhovory o konkrétnych nástrahách internetu. Deti potrebujú pochopiť, prečo im stanovujete hranice.
- Rozhovory o ich aktivitách na webe. Nezhovárajte sa s nimi len kvôli kontrole toho, čo robili. Zhovárajte sa aj preto, aby ste spoznali svet, v ktorom sa pohybujú a porozumeli im. Aj takéto rozhovory im pomôžu naučiť sa používať internet s mierou.
- Buďte pre nich príkladom.
Vyhodiť alebo opraviť?
Keď sa počítač alebo tablet pokazia, možno budete mať v prvej chvíli chuť ich vyhodiť. Veď by vám tým odpadla náročná úloha naťahovania deťmi o čas na nich strávený. Takéto radikálne oddelenie dieťaťa od internetu však nie je riešením. V neskoršom veku by sa ukázalo ako nesprávne. Vaše dieťa sa potrebuje naučiť odolávať pokušeniu stráviť pri online hrách či videách celé hodiny, aj keď má prístup na internet poruke. Lepšie bude zaniesť počítač do elektro servisu. V oprave PC opravia problémy s napájaním, zvukom aj obrazom. Opravia tiež poruchy na základnej doske či DVD mechanike ako aj problémy softvéru.
Servis tabletov
V servise tabletov opravia prasknuté sklo alebo plast, vymenia pokazený reproduktor aj mikrofón. Servis tabletov sa postará tiež o poruchy elektronickej dosky a konektorov tabletu. Môžete im zveriť aj zlepšenie výkonu tabletu.
Problémy s mobilom?
Pri poruche s mobilom sa obráťte na opravy mobilov Bratislava. Na vašom smartfóne vyriešia problémy s LCD displejom, nabíjaním, klávesnicou či zvukom. Môžete si tiež nechať zálohovať dáta alebo preinštalovať softvér. Opravy mobilov Bratislava opravia menšie poruchy na počkanie. Pri zložitejších opravách sa budete musieť bez telefónu zaobísť niekoľko dní.
Fotografia: © bigstockphoto