Dieťa odmieta chodiť do školy. Ako to riešiť?
V živote každého dieťaťa sú chvíle, kedy sa mu nechce do školy a nerozumie, prečo by malo každý deň skoro ráno kvôli škole vstávať. Tieto problémy sa týkajú hlavne nástupu do školy alebo obdobia, kedy sa deti vracajú do školy po dlhšie trvajúcej chorobe alebo prázdninách. Je bežné, že dieťaťu v takýchto prípadoch trvá istú dobu kým sa dokáže nastaviť na každodennú povinnosť školskej dochádzky, domácej prípravy a kým túto skutočnosť opäť príjme, nebude mu robiť problémy a vymizne ranný boj pri vstávaní či ceste do školy. No čo robiť v prípade, že vaše dieťa dlhodobo odmieta chodiť do školy, používa výhovorky či simuluje aby tam nemuselo ísť?
Problémy s vyučujúcim
Pedagógovia sa nie vždy dokážu odosobniť a správať sa ku všetkým žiakom rovnako. Tomuto faktu nahráva to, ak je vaše dieťa veľmi živé a skúša nervy učiteľa až môžu vzniknúť medzi pedagógom a vašim dieťaťom výrazné nesympatie, ktoré sa odrážajú tak na správaní sa k nemu, ako aj na hodnotení výkonu. Pohovorte si najskôr s dieťaťom o tom, prečo si myslí že sa k nemu vyučujúci správa inak ako k ostatným a zvážte návštevu školy, kde sa môže daný pedagóg priamo vyjadriť k vzniknutému problému a mnohokrát si stačí len vysvetliť určité nedorozumenia a aj tým, že ukážete učiteľovi záujem riešiť túto situáciu s pokojom a rozvahou môže vytvoriť príjemnejšiu klímu. Tým, že sa vám bude dieťa ustavične sťažovať a vy budete mať na učiteľa ťažké srdce sa nič nevyrieši a preto návšteva školy môže pomôcť vášmu dieťatku preklenúť nechuť z navštevovania školy.
Naozaj len simuluje?
Tu je potrebné zistiť či sa jedná o naozajstný zdravotný problém alebo dieťa jednoducho simuluje. V mnohých prípadoch je to pre rodiča náročná úloha a môže sa jednať o skryté psychosomatické problémy. K tým sa rodič len tak ľahko nedopátra, nakoľko sa dieťa môže dlhodobo sťažovať na určité problémy a vy s nim absolvujete celý rad vyšetrení bez nájdenia príčiny. Tento stav sa dá ľahko uzavrieť ako simulovanie, no je potrebné sa pozrieť aj hlbšie a pátrať po príčinách zdravotných problémov a prípadne sa poradiť s detským psychológom, ktorý vám s väčšou presnosťou dokáže potvrdiť či sa jedná o naozajstné simulovanie a lenivosť chodiť do školy alebo psychosomatické ochorenie, za ktoré dieťa naozaj nemôže.
Šikanovanie zo strany spolužiakov či starších žiakov zo školy
Šikana je azda najčastejší dôvod vyhýbania sa škole. Buďte ako rodičia pozorní a snažte sa zachytiť každý varovný signál o tom, že by mohlo byť práve vaše dieťa šikanované. Šikana sa musí za každých okolností riešiť pomocou zapojenia všetkých strán a to vedenia školy spolu s triednym učiteľom, problémovým spolužiakom či skupinou a aj s ich rodičmi. Dieťa sa väčšinou bojí doma priznať šikanu práve z dôvodu, že sa má strach aby sa o tom nedozvedel agresor a preto je potrebné mať sa na pozore pri odmietaní školy, uzatváraniu sa do seba, melancholických náladách či iných problémoch a dať dieťaťu najavo, že ste tu preň a môže sa vám pokojne zdôveriť.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
podla mna to byva vacsinou iba lenivost, bez nejakeho hlbsieho dovodu 😀 kazdy si uz urcite niekedy „blicol“