Ako ušetriť pri starostlivosti o dieťa
Jednou z mnohých zaujímavostí nášho štátu je, že príspevok pre rodiča starajúceho sa o dieťa dosahuje sotva polovicu štátom stanovenej minimálnej mzdy. Naši zákonodarcovia zrejme nadobudli pocit, že matky a otcovia starajúci sa o deti pracujú len na polovičný úväzok. Tak či onak pobyt jedného z rodičov na rodičovskej dovolenke dokáže podstatne zaťažiť rodinný rozpočet. A tak v nejednej mladej rodine vyvstáva otázka ako a na čom efektívne ušetriť.
Mamičky spravidla bazírujú na tom, aby ich dieťa malo všetko, čo potrebuje alebo skôr všetko, čo majú iné deti. Dieťatko však obyčajne nestráda v oblastiach, ktoré my dospelí považujeme za dôležité. Ono nepotrebuje značkový kočík, tri druhy fusakov a obyčajne ani drahú výživu z obchodu. Ako teda ušetriť rodinný rozpočet a súčasne zabezpečiť dieťatku tú najlepšiu starostlivosť?
Nákup oblečenia z druhej ruky
Zatiaľ čo v minulosti bol nákup v bazároch a second handoch považovaný za doménu slabších sociálnych vrstiev, v posledných rokoch sa karta otočila. Jednak pribudli obchody so skutočne kvalitným tovarom, neraz zo zahraničného dovozu, jednak sa začalo nahlas hovoriť o etike a ekológii textilného priemyslu. Nákup oblečenia z druhej ruky dnes už nie je ničím výnimočným ani v stredných a vyšších sociálnych vrstvách. Detské oblečenie má v tomto smere jednu obrovskú výhodu. Detičky rýchlo rastú a šaty jednoducho nestíhajú zničiť. A tak sa do bazárov dostávajú takmer nové a často i úplne nenosené kúsky. Nákupom oblečenia z druhej ruky svojmu dieťatku nijako neublížite. Oveľa väčšie zdravotné riziká sa spájajú s nákupom lacného textilu s obsahom pochybných farieb a chemických látok.
Domáca strava
Mnohé mamičky prepadnú potrebe kupovať deťom „zdravé“ výživy z obchodu. Láka ich množstvo vitamínov a minerálnych látok vypísaných na etikete. Tie však obsahuje aj obyčajné jablko a spravidla v ešte vyššom množstve. Sterilizované výživy z obchodov predstavujú pohodlné riešenie stravy pre dieťatko v čase, keď mamička z rôznych dôvodov nestíha alebo nemôže pripraviť domácu alternatívu. V žiadnom prípade však nie sú výživnejšie a zdravšie ako postrúhané ovocie alebo doma udusená zeleninka. Sú však finančne náročnejšie. Rovnakým spôsobom sa dá pozrieť na všetky polotovary a instantné výrobky. Vždy keď je to možné, pripravujte stravu pre dieťatko doma. Ušetríte tým na správnom mieste.
Látkové plienky
Nielen ekonomicky, ale aj ekologicky zmýšľajúce mamičky sa postupne odkláňajú od pohodlných jednorazových plienok a vracajú sa k bavlnenej klasike. Látkové plienky predstavujú vyššiu vstupnú investíciu a vyžadujú si náklady na pranie, perspektívna úspora v porovnaní s jednorazovými alternatívami uspokojivej kvality je však výrazná. Tento druh plienkovania je, samozrejme, pre mamičku o niečo náročnejší.
Dlhodobé dojčenie
Väčšina rodičov sa v prvých rokoch života dieťatka stráni kravského mlieka. Riešením sú rôzne mliečne formuly, ktoré však rodinný rozpočet výrazne zaťažujú. Ušetriť v tomto smere je v skutočnosti veľmi ľahké a pohodlné. Dojčite svoje dieťatko tak dlho ako je to len možné. Odmenou vám bude nielen finančná úspora, ale aj spokojné a zdravé dieťa. Trendom je dlhodobé dojčenie, pričom nehovoríme o mesiacoch, ale o rokoch. Dojčiť možno pokojne do troch či štyroch rokov veku dieťatka. Dojčite dovtedy, kým vám to obom vyhovuje.
Fotografia: © bigstockphoto