Prečo deti krvácajú z nosa?
Krvácanie z nosa je u detí pomerne bežný jav. Môžete sa s ním stretnúť najmä počas infekcie horných dýchacích ciest. Niekedy býva tiež sprievodným prejavom pri alergii alebo úraze. Poradíme vám, čo by ste pri krvácaní z nosa mali robiť a čoho by ste sa mali vyvarovať.
Príčina krvácania z nosa
Počas prechladnutia či infekcie horných dýchacích ciest dochádza ku krvácaniu z ciev, ktoré sa nachádzajú v prednej časti nosovej priehradky. Zapálená sliznica je citlivejšia ako zdravá. Preto sa pri jej čistení, môže jedna z ciev ľahko poškodiť. Z týchto ciev môže dieťa krvácať aj pri úrazoch alebo z iných príčin. Niekedy dokonca nie je celkom jasné, odkiaľ presne krv prúdi.
Ako postupovať pri krvácaní z nosa
Pri krvácaní je potrebné sedieť rovno alebo sa predkloniť. Vysvetlite dieťaťu aby nosom jeden krát silno vyfúklo. Tak sa odstránia zrazeniny, ktoré cievu poškodili. Fúkať, aby sa zbavilo všetkej krvi, nie je vhodné.
Mäkké časti nosa môžete pritlačiť o priehradku. Tlak by mal trvať po dobu 5 minút. Pomáha aj studený obklad na nos alebo studený gázový tampón a následné stačenie nosa. Ten stiahne cievy, z ktorých prúdi krv.
Ak to nepomôže, vložte dieťaťu do nosa gázu navlhčenú nosnými kvapkami. Tie by mali poškodené cievy stiahnuť. Gázu vytiahnite až po zastavení krvácania. Ak ste dostupnými možnosťami krvácanie nezastavili, vyhľadajte lekára.
Pri častejšom krvácaní z nosa vám lekár môže odporučiť tiež liečbu ascorutinom. Ak má dieťa okrem toho časté modriny bez zjavnej príčiny, informujte o tom lekára. Ten ho vyšetrí, aby vylúči poruchu zrážanlivosti krvi. Pri prechladnutí či viróze je na predchádzanie krvácania z nosa vhodné, aby ste v miestnosti zvlhčovali vzduch.
Výnimku z uvedeného postupu tvorí krvácanie v dôsledku úrazu. Pre vylúčenie vnútorného poškodenia konzultujte stav dieťaťa s lekárom. Lekársku pomoc tiež ihneď vyhľadajte, ak je krvácanie silné alebo dieťa krváca po úraze tváre, prípadne ak sa krvácanie nepodarilo zastaviť do 20 minút.
Čoho by ste sa mali vyvarovať
Nie je vhodné, aby ste dieťaťu zakláňali hlavu. Krv by mala z tela vytiecť von. Pri zaklonení hlavy by naopak zatiekla do pažeráka a dieťa by ju prehltlo. To môže viesť až k zvracaniu.
V prípade krvácania z nosa nepodávajte deťom žiadne lieky.
Pri malých deťoch je možnou príčinou aj vloženie cudzieho predmetu do nosa. V takomto prípade sa vyvarujte toho, aby ste ho z nosa vyberali vy. Mohli by ste ho zatlačiť ešte hlbšie. Obráťte sa preto na lekára.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto